Home Fernando Dojo Kyokushin Cup 2018 Tournament Results

Kyokushin Cup 2018 Tournament Results

92
0
SHARE

Novice and Open

Men Kumite  Lightweight / Under 70 kg / Open

1st place:Sari Ghamloush,2nd Kyu, Elite Martial Arts England
2nd place:Kuzmenko Evgeny,1st Kyu, Sokyokushin Russia
3rd place:Kieron Hagon,Shodan, Welsh Kyokushinkai Karate

Kumite Middleweight /70 to under 80kg/ Open

1st place:Zaitsev Evgeniy,1st Kyu, Sokyokushin Russia
2nd place:Mark Milton,Shodan,IKK  England   

Kumite Heavyweight / Over 80kg/ Open

1st place:Jack Clemo,Nidan,IKK England
2nd place:Leon Armstrong, 3rd Dan , Armstrong Karate England
3rd place: Krystian Krzewicki,Shodan,IKO Matsushima Scotland    

Woman Kumite  Under 68 kg / Open

1st place:Emilia Cahill,Shodan,IFK Ireland
2nd place:Sathmi Fernando,Shodan,Sokyokushin Scotland
3rd place: Grace V.C Chirumanzu,2nd Kyu,Sokyokushin Zimbabwe 

Men Kumite  Middleweight/70 to under 80kg/ Novice

1st place:Dmitrii Cara,9th Kyu, Elite Martial Arts England  
2nd place:Strogov Mikhail, 6th Kyu ,Sokyokushin Russia
3rd place:Lukasz Sliwinski,4th Kyu , Elite Martial Arts England 

Kumite  Heavyweight/ Over 80kg / Novice

1st place:Elliot Sims,4th Kyu, Elite Martial Arts England
2nd place:Rob Miller,8th Kyu,Welsh Kyokushinkai Karate


Veteran(over 40)

Men Kumite   Veteran  Under 65 kg / Open

1st place: Geranin Anton, Godan, Sokyokushin Russia
2nd place: Mike Humphries, Godan,  Welsh Kyokushinkai Karate

Men Kumite  Veteran Over 65 kg / Open

1st place: Toukam Joseph,Shodan,Sokyokushin Switzerland
2nd place: Moroz Nikita,Shodan, Sokyokushin Russia
3rd place: Lee Jackson,Shodan, Welsh Kyokushinkai Karate


Kumite Juniors and Cadets

Junior’s Kumite, Age 7-8 Boys Open

1st place:   Evan Kennedy,4th Kyu, Welsh Kyokushinkai Karate
2nd place: Gruffudd Reynolds,5th Kyu, Welsh Kyokushinkai Karate
3rd place: Morgan Armstrong, 6th Kyu,Armstrong Karate England

Junior’s Kumite, Age 7-8 Girls Open

1st place:Mishchuk Daria,7th Kyu, Sokyokushin Russia
2nd place:Lehara Indrasinghe,8th Kyu, Elite Martial Arts England  
3rd place:Ella Cormack,6th Kyu,Welsh Kyokushinkai Karate

Junior’s Kumite, Age 9-10 Boys Open

1st place: Alimov Egor, 6th Kyu,Sokyokushin Russia
2nd place:Dimi Tonsom, 5th  Kyu, Armstrong Karate England
3rd place:Abdullah Moawi,8th Kyu,Dumdrum Dojo, IKK Ireland

 Junior’s Kumite, Age 9-10 Girls Open

1st place:Jenni Williams,5th Kyu,Elite Fighting Arts England
2nd place:Summer Evans,9th Kyu,Welsh Kyokushinkai Karate
3rd place:Wiktoria Marczak, Bushido Academy Scotland

Junior’s Kumite, Age 11-12 Boys Open

1st place:Tristan Anemaat,4th Kyu ,Renshu All Japan Union The Netherlands
2nd place:Cacper Zebrowski,10th Kyu,Sokyokushin Scotland
3rd place:Khalid Malik,7th Kyu,Dumdrum Dojo, IKK Ireland

Junior’s Kumite, Age 11-12 Girls Open

1st place:Chusova Aleksandra, 5th Kyu, Sokyokushin Russia
2nd place:Avdeeva Vasilisa, 5th Kyu, Sokyokushin Russia
3rd place:Chloe Parsons,4th Kyu, Welsh Kyokushinkai Karate

Junior’s Kumite, Age 13-14 Boys Open

1st place:Tyreek Stanley,4th Kyu, Armstrong Karate England
2nd place:Duarte Ribeiro,5th Kyu, Seishin Kyokushin Karate Portugal
3rd place:Robbie Bratton,Shodan,  Senshido Scotland  

Junior’s Kumite, Age 13-14 Girls Open

1st place:Imogen Byrne 1st Kyu,IKK England
2nd place:Chani Barnes,Shodan,IKK England     
3rd place:Ainara Lago Rodriguez,4th Kyu,Dojo Deportivo Budoyama Spain             

Junior’s Kumite, Age 15 Boys Open

1st place:Callum Chapman,1st Kyu,IKK England       
2nd place:Novikov Kirill, 3rd Kyu,Sokyokushin Russia
3rd place:Yaremenko Vsevolod,3rd Kyu, Sokyokushin Russia

Junior’s Kumite, Age 15 Girls Open

1st place:Tara Lennon,Shodan,IKK England   
2nd place:Ellie Thomas,Shodan, Welsh Kyokushinkai Karate                    

Junior’s Kumite, Age 16-17 Cadets  Open

1st place:Harry Clemo,Shodan, IKK England  
2nd place:Amedeo Sorge ,Shodan, IKK England   
3rd place:Jorge Castro, 1st Kyu, Seishin Kyokushin Karate Portugal


 Kata Juniors and Adults

Kata, Male and Female, Age 7-9 , Open

1st place:Mishchuk Daria,7th Kyu, Sokyokushin Russia
2nd place: Ella Cormack,6th Kyu,Welsh Kyokushinkai Karate
3rd place:Evan Kennedy,4th Kyu, Welsh Kyokushinkai Karate

Kata, Male and Female, Age 10-13, Open

1st place:Ilia Romanchenko,5th Kyu,Kyokushin Budokai Kan Russia
2nd place:Avdeeva Vasilisa, 5th Kyu, Sokyokushin Russia
3rd place:Tristan Anemaat ,   4th Kyu ,Renshu All Japan Union The Netherlands     

Kata, Male and Female, Age 14-17, Open

1st place:Sofia Fonseca,4th Kyu, Seishin Kyokushin Karate Portugal
2nd place:Jorge Castro, 1st Kyu, Seishin Kyokushin Karate Portugal
3rd place:Sviatoslav Gutarin,3rd Kyu, Kyokushin Budokai Kan,Russia

Kata, Male and Female, Age over 18 , Open

1st place:Vadim Abramyan,Yondan, Kyokushin Budokai Kan Russia
2nd place:Geranin Anton, Godan, Sokyokushin Russia
3rd place:Mike Humphries, Godan,  Welsh Kyokushinkai Karate